فیات، از گذشته تا امروز

شرکت خودروسازی فیات که در ایتالیا متولد شده و خودروهای معروفی را نیز به جهان عرضه کرده است و امروزه از بهترین خودروسازان جهان است سال 1899 به وجود آمد. زمانی که جیوانی آنیلی به همراه چند سرمایه‌گذار دیگر شرکتی را تأسیس کردند آن را فیات نام نهادند.

 

شرکت فیات درسال 1900 با مدیریت آنیلی کار خود را شروع کرد و اولین کارخانه خود را درمنطقه کارسو دانته ایتالیا تأسیس و با 150 کارگر تولید خود را آغاز کرد. اولین خودروی فیات که یک کامیون بود در سال 1903 عرضه شد.

سال 1908 اولین کارخانه فیات در آمریکا تأسیس شد و این آغازی در گسترش فعالیت‌های شرکت بود. پس از آن کارخانه جدید فیات در ایتالیا به بهره‌بر‌داری رسید و به دلیل کیفیت بالای خودروهایشان، فیات بزودی در سراسر اروپا به شهرت رسید. در سال 1930 فیات دو خودروی Balilla و Tariffa را عرضه کرد که به دلیل مصرف بسیار پایین سوخت، با استقبال خوبی مواجه شد. طی سال‌های 1939 به بعد با شروع جنگ جهانی دوم، شرکت فیات دچار رکود شد و به همین دلیل جیوانی آنیلی نیز در سال 1945 درگذشت. در همین زمان شرکت مجبور به تولید خودروهای نظامی برای ارتش شد و حتی هواپیمای نظامی

پس از پایان جنگ، فیات با مدیریت جدید ویتوریو والتا کار خود را از نو شروع کرد و دریافت که شرکت نیاز به تحقیق و استراتژی‌های جدید دارد و در همین راستا آنها خودروهای مدل 500 و 1400 را طراحی و به تولید انبوه رساندند و به فروش خوبی نیز دست یافتند. در سال‌های بعد نیز با تولیدات جدید خود بسیار مشهور‌ و کم‌کم به قطب صنعتی و اقتصادی در ایتالیا تبدیل شدند. به‌دنبال موفقیت‌های پی‌درپی، آنها مدل‌های 1300، 1500و 1800 را نیز عرضه کردند و در اواسط دهه 60 با صادرات محصولاتشان به بازارهای جهانی راه یافتند. در سال 1971 فیات با تولید خودرو مدل 127 به شهرت زیادی رسید.

از آنجا که شرکت فیات از ابتدا به صورت خانوادگی اداره می‌شد، در سال 1966 جیانی آنیلی نوه جیوانی به ریاست شرکت برگزیده شد و همچون پدربزرگش به تحقیق و پژوهش و به‌کارگیری استراتژی‌های جدید پرداخت. در سال‌های 1978 تا 1990 شرکت، پروژه‌های گوناگونی را اجرا و خودروهای متنوعی را نیز عرضه کرد. خودرو ی پاندا سال 1980 در فیات طراحی شد؛ یک خودرو کوچک 4×4 که سمبل خودروهای نسل جوان آن دوره بود و توانست جایزه خودرو ی سال اروپا را نیز از آن خود کند. پس از آن فیات به تولید خودروهای الکتریکی پرداخت و خودروی تمام الکتریکی خود یعنی IE Turbo را عرضه کرد. در سال‌های بعد فیات خودروهای معروفی چون کوپه و فراری را نیز به دنیا عرضه کرد.

Fiat History
مترجم :‌ آزاده سید میرزایی

CR.42 را نیز عرضه کرد.
/ 0 نظر / 32 بازدید