بوگاتی خستگی‌ناپذیر

تقریبا یک قرن پیش مکتبی متفاوت در صنعت خودروسازی جهان به وجود آمد که همواره با دو مشخصه بارز خودنمایی کرده است: سرعت و قدرت.

 

بوگاتی نامی شناخته شده در خودروسازی دنیاست که گرچه حدود 20 سال از حیات آن به معنای واقعی و تجاری بیشتر نمی‌گذرد، اما طی یک قرن گذشته زیربنایی برای آن ایجاد شده است که اکنون و تنها طی کمتر از یک دهه خودروهایی از این برند به دنیا معرفی شده‌اند که کمتر خودرویی توان رقابت با آنها را دارد و Bugatti Veyron Grand Sport Sang Bleu تازه ترین شاهکاری است که در این زمینه ارائه شده است.

در یکصدمین سالگرد حیات خودروسازی بوگاتی جشن باشکوهی برگزار شد که در آن با رونمایی از محصول جدید این برند مشخص شد بوگاتی همیشه برگ برنده‌ای برای رو کردن در اختیار دارد. در حقیقت این خودرو آنقدر زیباست که به عقیده بسیاری از کارشناسان امور خودرو، بهترین انتخاب برای گرامی داشت یک قرن فعالیت پرفراز و نشیب بوگاتی بوده است.

خلاقیت و هماهنگی

این خودروی جدید که تنها چند ماه بیشتر از ارائه آن نمی‌گذرد، در میان کارشناسان امور خودرو به «خون آبی» شهرت یافته است. در حقیقت می‌توان گفت خون آبی با شکستن مرزهای سنتی در صنعت خودروسازی وارد عرصه‌های جدیدی شده است. یکی از این سنت‌شکنی‌ها درخصوص رنگ ظاهری خودروست. برای نمایش هر چه بهتر هیبت این خودرو، نزدیک به دو تن وزن و به جای بهره‌گیری از دو رنگ متفاوت یا ترکیب رنگ و فلز، تمرکز مهندسان پروژه صرفا روی استفاده از ترکیب فلزات بوده است. فیبر کربنی و آلومینیوم را می‌توان بهترین ترکیب ممکن برای این منظور دانست. این یک ترکیب خلاقانه است که تا پیش از این هرگز در بدنه خودروی دیگری دیده نشده است. مهندسان پروژه معتقدند این نگرش منحصربه‌فرد راه را برای دگرگونی جدید در ساختار خودروها هموار کرده است و آن چیزی نیست جز استفاده هنرمندانه از سه فاکتور هنر، ساختار و تکنیک. خون آبی با ترکیب جذاب و فریبنده فیبر کربنی آبی و آلومینیوم براق شده دقیقا همان چیزی به نظر می‌رسد که از ابتدا تصور می‌شده است، اما برای این که به خودرو عمق بیشتری داده شود از رنگ آبی رویال نیز استفاده شده است تا خودرو در نگاه نخست ساختاری حجیم‌تر به نظر برسد.

خون آبی با ترکیب جذاب و فریبنده فیبر کربنی آبی و آلومینیوم براق شده دقیقا همان چیزی به نظر می‌رسد که از ابتدا تصور می‌شده است، اما برای این که به خودرو عمق بیشتری داده شود از رنگ آبی رویال نیز استفاده شده است تا خودرو در نگاه نخست حجیم‌تر به نظر برسد.

زمانی که درون خودرو را زیر و رو می‌کنید، هیچ چیز به اندازه چرم خودرو خودنمایی نمی‌کند. مهندسان پروژه برای این که محصولی به یاد ماندنی ارائه کرده باشند چرم‌های مختلفی را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و در نهایت از چرمی موسوم به چرم

Gaucho استفاده کردند که عمدتا در گرانقیمت‌ترین خودروهای جهان به کار گرفته می‌شود.

از نخستین بوگاتی تا خون آبی

بیش از یک قرن است که بوگاتی در صنعت خودروسازی جهان حرف‌های مختلفی برای گفتن داشته است، اما طی 12 سال اخیر و از زمانی که گروه فولکس واگن امتیاز این برند را خریداری کرد، نسل جدیدی از خودروها که به آخرین فناوری‌های روز جهان مجهز هستند در این برند طراحی و روانه بازار شده‌اند. این اتفاق مهم در سال 1998 روی داد و این درحالی بود که فعالیت‌های بوگاتی عملا از سال 1956 میلادی به این سو متوقف شده بود. با این حال طی 40 دهه خواب طولانی بوگاتی نیز مانع از آن نشد تا علاقه‌مندان به این برند نام و شهرت آن را فراموش کنند. اتوئو بوگاتی به عنوان بنیانگذار برند بوگاتی شناخته می‌شود. وی در سال 1881 در میلان ایتالیا چشم به جهان گشود و در حالی که تنها 18 سال بیشتر نداشت، دست به کار بزرگی زد و خودروی دو سیلندری ساخت که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. پس از پیروزی در یک دوره مسابقه اتومبیلرانی و پس از صرف حدود 2 سال، خودروی 4 سیلندری طراحی و ارائه کرد که از آن به عنوان مبنای اصلی شکل‌گیری خودروهای بوگاتی امروز یاد می‌شود. او به عنوان طراح برای چندین شرکت ازجمله

جنگ‌های جهانی بسیاری از صنایع جهان را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند و صنعت خودروسازی جهان و ازجمله گروه بوگاتی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند. بوگاتی در سال‌هایی که اروپا در جنگ‌های جهانی می‌سوخت نیز بیکار ننشست و تحقیقات و پروژه‌های موتوری خود را به پروژه‌های نظامی متمایل کرد. طراحی موتورهای مختلف برای هواپیماهای نظامی نشان از فعالیت چشمگیر وی در آن سال‌ها دارد.

پس از وقفه نسبتا طولانی 40 ساله بار دیگر بوگاتی جان گرفت و از نخستین بوگاتی ویرون در سال 2006 رونمایی شد. طی نزدیک به 5 سال گذشته مهندسانی که با این برند همکاری دارند همواره در تلاش بوده‌اند گزینه‌های جدیدی به این خودرو اضافه کنند. بوگاتی و نسخه‌های مختلف آن بیش از 400 کیلومتر حداکثر سرعت دارد و از این حیث در زمره سه خودروی پرسرعت دنیا قرار دارد. این ویژگی موجب شده است تا افراد زیادی نسبت به خرید آن علاقه‌مند شود، اما قیمت این خودرو بسیار قابل توجه است و براساس فرمولی که از سال‌ها پیش برای آن در نظر گرفته شده است در ابتدا هزینه آن دریافت و پس از آن ساخت خودرو آغاز می‌شود. تاکنون بیش از 250 دستگاه از سری بوگاتی ویرون فروخته شده که از این تعداد حدود 215 دستگاه به دست مشتریان رسیده است و هر یک از آنها در گوشه‌ای از جهان این شاهکار را برای خود نگاه می‌دارد. در ژوئن سال 2009 بوگاتی تولید نسخه دیگری از بوگاتی موسوم به بوگاتی ویرون گرند اسپرت را آغاز کرد که از آن به عنوان ستاره جاده‌ها یاد می‌شود. تاکنون حدود 20 دستگاه از این خودروی اسپرت به فروش رسیده است.

زمانی که درون خودرو را زیر و رو می‌کنید، هیچ چیز به اندازه چرم خودرو خودنمایی نمی‌کند. مهندسان پروژه برای این که محصولی به یاد ماندنی ارائه کرده باشند، چرم‌های مختلفی را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و در نهایت از چرمی موسوم به چرم

Gaucho

استفاده کردند که عمدتا در گرانقیمت‌ترین خودروهای جهان به کار گرفته می‌شود

خون آبی نیز تازه‌ترین مدل در سری بوگاتی به شمار می‌آید که تحسین جهانی را برای خود به همراه داشته است. صفر تا 100 این خودرو کمتر از 7/2 ثانیه است و برای رسیدن از حالت سکون به 300 کیلومتر در ساعت نیز تنها به 7/16 ثانیه زمان نیاز دارد. باک سوخت این خودرو در نوع خود یک دریاچه محسوب می‌شود و با گنجایش یکصد لیتر یکی از بزرگ‌ترین باک‌های سوخت جهان را نیز در اختیار دارد. البته این ویژگی است که در سایر بوگاتی‌ها نیز دیده شده است. با این حال به نظر می‌رسد

هنوز هیچ کس درباره برنامه‌های بعدی بوگاتی اطلاعی ندارد. برخی می‌گویند این برند همواره مثل آتش زیر خاکستر عمل می‌کند و ناگهان مدلی خیره‌کننده روانه نمایشگاه‌های خودروی جهان می‌کند.

Deutz کار کرد و به دلیل طراحی و ساخت اتومبیلی کوچک با موتور 4 سیلندر 1208 سی‌سی آن هم در خانه خود مشهور شد. طرح این خودرو پایه و زیربنایی شد برای ساخت خودرویی در سال 1910 که بلافاصله نیز به بازار عرضه شد. در آن سال 5 دستگاه بوگاتی با موتور 1327 سی‌سی ساخته شد و در سال بعد این تعداد به 75 دستگاه افزایش یافت. بوگاتی در 1911 خودرویی کوچک با موتور 855 سی‌سی ساخت که از سوی شرکت پژو خریداری و Bebe Peugeot نام گرفت و جالب این که بیش از 3 هزار دستگاه نیز از آن تولید شد.Bugatti Veyron Grand Sport Sang Bleu متفاوت از سایر بوگاتی‌ها باشد، جایی که تلفیق هنرمندانه فلزات در قسمت بدنه و به‌کارگیری مرغوب‌ترین چرم‌های جهان در قسمت‌های مختلف داخل خودرو چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.
/ 0 نظر / 29 بازدید