تلفیق هنر و فناوری‌ در محصول جدید کادیلاک

یک لوکس عاطفی
حتی بحران‌های فراگیر اقتصادی که سراسر جهان را به چالش کشانده است نیز مانع از آن نشده تا شرکت‌های خودروساز از تولید محصولات لوکس و گران قیمت دست بکشند.

 

 

برند کادیلاک که البته در این سال‌ها و برخلاف سالیان گذشته با دامنه فعالیت به مراتب محدودتری به کار خود ادامه می‌دهد، از جمله این شرکت‌هاست و Cadillac CTS Coupe 2011 نیز نمونه بارزی از نسل جدید چنین خودروهایی است. این خودرو تنها چند هفته پیش به‌طور رسمی رونمایی شد و قرار است بزودی وارد بازارهای جهانی شود. اما از هم اکنون پرسش بزرگی مطرح می‌شود: آیا Cadillac CTS Coupe 2011می‌تواند جواهر گرانبها و شایسته‌ای برای انگشتر کادیلاک باشد؟

2011 Cadillac CTS Coupe تلفیقی از لوکس‌گرایی و ویژگی‌های یک خودروی اسپرت است. شاید بتوان مدعی شد کادیلاک تلاش کرده تا با ارائه این محصول جدید نه تنها از قافله خودروهای سرعتی عقب نماند بلکه همچون گذشته جای مستحکمی در میان برندهای متخصص در زمینه طراحی و تولید محصولات تجملاتی دست و پا کند. برایان نسبیت، مدیر عامل کادیلاک می‌گوید: Cadillac CTS Coupe 2011نقطه کانونی جدید برند کادیلاک به شمار می‌آید، جایی که تلاش شده است طراحی پیوند عمیقی با قابلیت‌های تکنیکی داشته باشد.

این خودرو از آن دسته خودروهایی است که برگرفته از مدل‌های مفهومی است. نخستین بار در نمایشگاه خودروی دیترویت سال 2008 بود که نمونه اولیه و مفهومی این خودرو به نمایش گذاشته شد. در آن استقبال عمومی از خودرو قابل توجه بود هرچند مدیران ارشد کادیلاک پیش‌بینی استقبال چشمگیرتری را داشتند.

 

طراحی

این خودرو محصولی از استودیوی طراحی کادیلاک به شمار می‌آید؛ جایی که مجموعه‌ای از طراحان خودرو با تکیه بر یک استراتژی همیشگی یعنی تلفیق علم و هنر به کار خود ادامه می‌دهند. مکس والف، مدیر بخش طراحی خارجی کادیلاک می‌گوید: کادیلاک همواره یک برند عاطفی بوده چون تلاش کرده است بدون توجه به سبک و سیاق بدنه جلوه گاهی از هنر باشد! شاید این اظهارنظر عجیب یکی از مدیران ارشد کادیلاک نشان از آن داشته باشد که برای کادیلاک خاص بودن و خاص ماندن همواره یک خط کاری تغییرناپذیر است. این خودرو از حیث ابعاد با محصول شناخته شده دیگر این برند یعنی CTS تفاوت چند میلی‌متری دارد اما زمانی که به جزئیات دقت می‌کنیم، با دنیایی از تفاوت‌ها روبه‌رو می‌شویم.

فراوانی فناوری‌های مدرن

در Cadillac CTS Coupe 2011 تا چشم کار می‌کند، ردپایی از تازه‌های فناوری دیده می‌شود. برای استفاده از قسمت در از جمله تغییر وضعیت شیشه و حتی باز و بسته کردن درها دیگر خبری از انبوهی از کلیدها و دستگیره‌ها نیست. همه چیز در یک صفحه کوچک لمسی خلاصه شده است. راننده و سرنشین می‌توانند با لمس این صفحه حتی از باز و بسته کردن درهای خودرو نیز لذت ببرند.

کارشناسان امور خودرو این بخش از Cadillac CTS Coupe2011 را نشانه یکی از اصلی‌ترین پیشرفت‌های صورت گرفته در خطوط کاری کادیلاک می‌دانند. این خودرو ابعادی قابل توجه دارد و برای آن‌که نه تنها سرعتی چشمگیر داشته و از حیث زیبایی نیز متفاوت از سایر رقبا باشد، در طراحی ظاهری آن دست به ابتکار عمل دیدنی زده شده است. شیشه جلو زاویه تندتری نسبت به محصولات قبلی دارد (زاویه 3‌/‌62 درجه) و در عین حال شیشه عقب نیز عملا در وضعیت افقی قرار دارد. تلفیق این دو نکته یعنی محصولی ساخته شده که کاملا آیرودینامیک بوده و در سرعت‌های بالا بی‌شباهت به تکه فلزی نیست که در میان هوا و زمین به حالت شناور درآمده است.

همچون نسل جدید خودروهای مدرن، استفاده از فناوری چراغ‌های LED در این خودرو نیز بخوبی دیده می‌شود. نتیجه این کار چیزی نیست جز افزایش ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان آن در روزهای ابری و هوای مه آلود. در قسمت سقف خودرو نیز بخش مخصوصی برای آنتن آن در نظر گرفته شده است. این آنتن متعلق به یک رادیوی ماهواره‌ای است که در کمتر خودرویی نمونه مشابه آن دیده شده است.

در نگاه نخست شکل و شمایل این خودرو سادگی هیجان‌انگیزی را به بیننده القا می‌کند. نکته مهم این است که بخش‌هایی از بدنه خودرو بخصوص قسمت‌هایی که دارای انحنا هستند، به طور کاملا دستی قالب‌گیری و ساخته شده‌اند. قسمت ضربه‌گیر عقب خودرو از جمله این بخش‌هاست.

بخش قابل توجهی از ایده‌های فناورانه‌ای که در این خودرو دیده می‌شود، به قسمت موتوری آن باز می‌گردد. تلفیق موتور 6 سیلندر تزریق مستقیم سوخت با سیستم 6 دنده‌ای دستی از جمله این ایده‌ها به شمار می‌آید. فناوری تزریق مستقیم سوخت موجب انتقال دقیق تر سوخت در موتور شده و در نتیجه بهره‌وری در فرآیند احتراق افزایش پیدا می‌کند که این فرآیند نتیجه‌ای جز افزایش قدرت یافتن بیشتر خودرو در عین مصرف سوخت پایین و کاستن از آلاینده‌های کربنی ندارد. تحقیقات نشان داده‌اند به‌کارگیری این فناوری موجب می‌شود تا حین استارت زدن اولیه خودرو، تا 25 درصد آلاینده هیدروکربنی کمتری تولید شود.

Cadillac CTS Coupe 2011 نقطه کانونی جدید برند کادیلاک به شمار می‌آید، جایی که تلاش شده است طراحی، پیوند عمیقی با قابلیت‌های تکنیکی داشته باشد.

از داخل خودرو چه خبر؟

استفاده از چرم دست سوز شده در تمامی قسمت‌های داخلی خودرو یکی از نقاط چشمگیر آن به شمار می‌آید. ردپای این چرم حتی روی کنسول مرکزی خودرو نیز دیده می‌شود. صندلی‌های جلویی این قابلیت را دارند تا در 12 وضعیت مختلف قرار گیرند. این قابلیت به معنای آن است که راننده و سرنشینان حتی در سفرهایی که ساعت‌ها به طول می‌انجامد، می‌توانند با انتخاب وضعیت‌های متنوع خستگی را از خود دور کنند. اما این تازه آغاز یک ماجراجویی است. 2011 Cadillac CTS Coupe که قرار است از چند ماه آینده روانه بازارهای جهانی شود، به پخش‌کننده پیشرفته MP3 یک دستگاه iPod مجهز است. هارد درایو خودرو 40 گیگابایت حافظه دارد. سیستم مسیریابی خودرو نیز به روز بوده و قابلیت انطباق‌پذیری بالایی دارد. گذشته از تمامی این موارد در این خودرو از فناوری بلوتوث نیز استفاده شده است. همچنین بهره‌گیری از فناوری دسترسی بدون کلید به خودرو و روشن کردن هوشمندانه و از راه دور نیز از جمله برگ‌های برنده آن به شمار می‌آیند. Cadillac CTS Coupe 2011 به سیستم دوربین عقبی نیز مجهز است که البته با توجه به ابعاد قابل توجه خودرو و آینه شیشه عقبی آن عملا افقی است، وجود این سیستم یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر بوده است.

گرچه کارشناسان خودرو انتقادهایی را نیز متوجه این خودرو دانسته‌اند (از جمله شیشه عقبی خودرو که شاید بیش از حد به وضعیت افقی نزدیک شده است) با این حال باید پذیرفت که Cadillac CTS Coupe 2011 در مسیر جهانی طراحی و ارائه خودروهای لوکس و اسپرت یکی از پیشروها به شمار می‌آید. البته همه چیز به ماه‌های آتی و استقبال خریداران از این خودرو بستگی دارد.

 

Cadillac CTS Coupe از چند زاویه

 

 

 

 

 


استفاده از چرم دست سوز شده در تمامی قسمت‌های داخلی خودرو یکی از نکات چشمگیر آن به شمار می‌آید. ردپای این چرم حتی روی کنسول مرکزی خودرو نیز دیده می‌شود.

 

 

 

 

 

 سیستم مسیریابی خودرو نیز به روز بوده و قابلیت انطباق‌پذیری بالایی دارد. گذشته از تمامی این موارد در این خودرو از فناوری بلوتوث نیز استفاده شده است.

 

 

 

 

 

 برای استفاده از تجهیزاتی که روی درهایش نصب شده است حتی بازو بسته کردن درها دیگر خبری از انبوهی از کلیدها و دستگیره‌ها نیست. همه چیز در یک صفحه کوچک لمسی خلاصه شده است.

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از فناوری چراغ‌های LED در این خودرو نیز بخوبی دیده می‌شود. نتیجه این کار چیزی نیست جز افزایش ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان در هر شرایط ممکن .

مهدی پیرگزی

/ 0 نظر / 90 بازدید